کاربرد ازن در صنعت دامداری

shamimsharifکاربرد های ازنLeave a Comment

فناوری استفاده از ازن، نزدیک به یک قرن است که در کشورهای پیشرفته برای تصفیه و ضدعفونی آب‌وهوا در دامداری‌ها به کار برده می‌شود. فضای دامداری‌ها همواره تحت تأثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام‌ها قرار دارد. گاز آمونیاک، اسیدسولفوریک، اسیدکربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط دامداری می‌شود. گاز ازن به‌سادگی قادر است همه این مواد آلی را اکسید نموده و بوی نامطلوب سالن را که برای سلامتی دام‌ها بسیار مضر است، از بین ببرد. حذف بوی نامطلوب سالن دامداری، سلامتی دام را بهبود می‌بخشد. در چنين وضعيتي هضم کامل‌تر و جذب مواد غذايي بهتر صورت می‌گيرد. باعث افزايش قابل‌ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي می‌گردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

موارد استفاده از ازن در دامداري‌ها

ضدعفوني آب مصرفي دامداري‌ها

بیشتر منابع آب دارای میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا هستند که این امر موجب بیماری و کاهش راندمان تبدیل غذا به گوشت می‌شود. استفاده از ازن سبب می‌شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار گوساله‌ها قرار گيرد که خود در افزايش راندمان توليد گوساله‌ها نقش بسزايي دارد. همچنين از انتقال باکتري‌هايي همانند سالمونلا و اشرشياکلي توسط آب مصرفي جلوگيري به عمل می­آيد و باعث کاهش بيماري اسهال و عدم انتقال آن به ساير گوساله‌ها می­شود.

شستشوي دستگاه شیردوش

استفاده از ازن باعث کاهش بار ميکروبي شده و مگس و ساير حشرات موذي را کاهش می‌دهد. همچنين می‌توان از آب ازن دار براي مصرف شرب گوساله‌ها نيز استفاده کرد که ميزان استفاده از سود و اسيد را تا حد چشمگيري کاهش می‌دهد که علاوه بر حفظ محیط‌زیست موجبات عدم خوردگي تأسيسات و دستگاه شيردوش را به همراه خواهد داشت.

ضدعفوني و تصفيه هواي سالن شيردوشي و زايشگاه دامداري

یکی دیگر از مشکلات عمده در کارخانه‌های صنایع غذایی آلودگی‌های موجود در کف سالن‌ها، سطوح و تانکرهای حمل فرآورده‌ها است که رعایت نکات بهداشتی برای این قسمت‌ها نیز ضروری و بسیار با اهمیت است. برای حذف میکروارگانیسم‌های موجود در این بخش‌ها و جلوگیری از انتقال آن­ها نیز روش ضدعفونی و استریل از طریق آب ازن دار شده پیشنهاد می‌­شود.

ازن با قدرت استریل­کنندگی بالایی که دارد می‌تواند در مدت‌زمان بسیار کوتاهی عمل ضدعفونی را انجام دهد. از طرف دیگر حيوانات تحت تأثير مضرات مواد شيميايي فضولات خودشان مانند گاز آمونياک، اسیدسولفوریک، اسیدکربنیک و … هستند که موجب فساد و آلودگي هوا می‌گردد. گاز ازن قادر است همه اين مواد آلي را اکسيد نموده و بوی نامطلوب را از بين ببرد و هوا را براي سلامت حيوان مناسب گرداند. در چنين وضعيتي هضم کامل‌تر و جذب مواد غذايي بهتر صورت می‌گيرد که باعث افزايش قابل‌ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي می‌گردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

تزریق ازن در هوا سبب تقلیل هزینه تهویه هوا به مقدار ۱۵ تا ۲۰ درصد و صرفه‌جویی در هزینه گرمایش تا ۱۰ درصد و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف دامداری می‌شود. قابل‌ذکر است که تحقیقات نشان داده است كه راحتی و آرامش دام‌ها در اتاق‌های اکسیژن‌دار بیشتر و از حمله و یورش دام‌ها به یکدیگر کاسته شده است.

ضدعفونی خوراک دام

با استفاده از ازن می­توان خوراك دام را ضدعفونی کرد. همچنین ازن علوفه دام را تازه‌تر نگه می‌دارد و از رشد کپک‌ها جلوگیری می‌کند و آلودگی‌های موجود در خوراک ازجمله افلاتوکسین را از بین می‌برد، درنتیجه میزان تغذیه دام‌ها بیشتر و رشد دام‌ها افزایش می‌یابد. همچنین محصول بیشتر و ایمن‌تری تولید می‌شود.

کاهش بار ميکروبي در کود بستر

در اين روش آب ازن داربر روي کودها پاشيده می‌شود که علاوه بر کاهش بار ميکروبي باعث از بين رفتن حشرات و بوی نامطلوب نيز می‌گردد.

کاهش بیماری‌های دام

تزریق ازن در هوا باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و … را از بین می‌برد، این امر سبب کاهش بیماری و مرگ‌ومیر در دام‌های پرورشی می‌گردد. تحقیقات نشان می‌دهند استفاده از ازن در چندین سال پی‌درپی سبب کاهش بیماری‌های دامی و حتی حذف برخی از آن‌ها شده است. تحقیقی که طی سه ‌سال در یک دام‌پروری انجام شد مشخص گردید مصرف غذای دام‌ها در اتاق‌های دارای ازن ۱۵ تا ۲۰ درصد بهتر از سایر اتاق‌ها بوده است. همچنین با استفاده از ازن در شیرخوارگاه وزن نوزادان از شیر گرفته حداقل ۱ پوند بیشتر از قبل شد و میزان مرگ‌ومیر و بیماری در آن‌ها تا ۳۰ درصد کاهش یافته که این تغییر قابل‌توجهی در شیرخوارگاه ایجاد نمود.

در ضمن مطالعه تجربی بر روی گاو‌ها در یک مرکز دانشگاهی در ایتالیا نشان داد که استفاده از ازن سبب کاهش امراضی نظیر ورم پستان، التهاب رحم و نیز تسریع بهبود زخم در گاوها می‌شود. عملکرد ازن به‌طور مؤثری مانند عملکرد آنتی‌بیوتیک‌ها است. ضدعفونی‌کنندگی ازن بسیار مؤثر و کاملاً طبیعی است به‌گونه‌ای که بعد از ضدعفونی، ازن تبدیل به اکسیژن معمولی می‌شود. در ادامه تحقیقات، ازن با پادزی‌ها مقایسه شد و کارایی بهتری نسبت به پادزی‌ها نشان داد، زیرا علاوه بر خاصیت باکتری کشی، ازن بر روی ویروس‌ها، سموم قارچی و افلاتوکسین عمل می‌کند و عملکردش بسیار سریع است و در حین استفاده از ازن و بعد از آن می‌توان بدون وقفه از شیر و گوشت دام استفاده نمود و درنتیجه آن را ضدعفونی‌کننده ۲۴ ساعته می‌نامند. استفاده از ازن سبب تولید دام و طیور سالم‌تر، با وزن بیشتر و کاهش مرگ‌ومیر آن‌ها می‌گردد.

مزایای استفاده از ازن در دامداری‌ها

  • افزایش تعداد و اندازه دام
  • کاهش بیماری و مرگ‌ومیر
  • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
  • افزایش تولیدات دامی نظیر شیر و گوشت
  • کاهش هزینه‌های گرمایش
  • تخریب سریع همه میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا
  • کاهش بوهای نامطلوب و عدم نیاز به تهویه هوا
  • استفاده در محل، بدون نیاز به نگهداری مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده
  • کاربری آسان
  • نگهداری ارزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *