کاربرد ازن در صنعت دامداری

shamimsharifکاربرد های ازن0 Comments

 تکنولوژی استفاده از ازن ، نزدیک به یک قرن است که در کشورهای پیشرفته برای تصفیه و ضدعفونی آب و هوا استفاده میشود. از جمله برای آب و هوای دامداری‌ها . فضای دامداری‌ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام‌ها قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط دامداری می‌شود، گاز ازن بسادگی قادراست همه این مواد آلی را  

اکسیده نموده و بوهای مضر را ازبین ببرد که برای سلامتی دام‌ها خیلی خوب است، درچنین وضعیتی هضم کاملتر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می‌گیرد بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل علوفه به گوشت وبهتر شدن ضریب تبدیل مواد غذایی می‌گردد ودر نتیجه سودآوری را افزایش می‌دهد .

 

موارد استفاده از ازن در دامداري‌ها:

ضدعفوني آب مصرفي دامداري‌ها:

بیشتر منابع آب دارای میکروارگانیسم ‌های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و کاهش راندمان تبدیل غذا به گوشت می شود. اين روش سبب می‌شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار گوساله‌ها قرار گيرد و در افزايش راندمان توليد گوساله‌ها نقش بسزايي داشته باشد. همچنين از انتقال باکتري‌هايي همانند سالمونلا و اشرشياکلي در آب مصرفي که موجب کاهش بيماري اسهال و عدم انتقال آن به ساير گوساله‌ها خواهد شد جلوگيري بعمل آيد.

شستشوي دستگاه شير دوش:

استفاده از اين سيستم باعث کاهش بار ميکروبي شده و مگس و ساير حشرات موذي را کاهش می‌دهد. همچنين می‌توان از آب ازن دار براي مصرف شرب گوساله‌ها نيز استفاده کرد که ميزان استفاده از سود و اسيد را تا حد چشمگيري کاهش می‌دهد که علاوه بر حفظ محيط زيست موجبات عدم خوردگي تأسيسات و دستگاه شيردوش را به همراه خواهد داشت.

ضدعفوني و تصفيه هواي سالن شيردوشي و زايشگاه دامداري:

یکی دیگر از مشکلات عمده در کارخانجات صنایع غذایی آلودگی‌های موجود در کف سالن‌ها، سطوح و تانکرهای حمل فرآورده‌ها می‌باشد که رعایت نکات بهداشتی برای این قسمت‌ها نیز ضروری و دارای اهمیت بالایی است. جهت جلو گیری و حذف میکروارگانیسم‌های موجود دراین بخش‌ها نیز روش ضد عفونی واستریل از طریق آب ازن دار شده پیشنهاد می‌گردد. ازن با قدرت استریل کنندگی بالایی که دارد می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی عمل ضد عفونی را انجام دهد. از طرفی حيوانات تحت تأثير مضرات مواد شيميايي فضولات خودشان مانند گاز آمونياک، اسيد سولفوريک، اسيد کربنيک و غيره هستند که موجب فساد و آلودگي هوا می‌گردد گاز ازن قادر است همه اين مواد آلي را اکسيد نموده و بو را از بين برده و هوا را براي سلامت حيوان مناسب گرداند. در چنين وضعيتي هضم کاملتر و جذب مواد غذايي بهتر صورت می‌گيرد که باعث افزايش قابل ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي می‌گردد که در نهايت موجب افزايش سودآوري خواهد شد. تزریق ازن درهوا سبب تقلیل هزینه تهویه هوا به مقدار ۱۵ تا ۲۰ درصد و صرفه جویی در هزینه گرمایش تا ۱۰ درصد و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف دامداری می شود. قابل ذکر است که تحقیقات نشان داده است كه راحتی و آرامش دام‌ها در اتاق‌های اكسیژن دار بیشتر و از حمله و یورش دام‌ها به یکدیگر کاسته شده است.

ضد عفونی خوراک دام:

با ازن خوراك دام ضدعفونی می شود . همچنین ازن علوفه دام را تازه تر نگه می دارد و از رشد کپک ها جلوگیری می کند و آلودگی های موجود در خوراک از جمله افلاتوکسین را از بین می برد، در نتیجه میزان تغذیه دام‌ها بیشتر و رشد دام‌ها افزایش می یابد . همچنین محصول بیشتر و ایمن تری تولید می شود.

کاهش بار ميکروبي در کود بستر:

در اين روش آب ازن دار بر روي کودها پاشيده می‌شود که علاوه بر کاهش بار ميکروبي باعث از بين رفتن حشرات و بو نيز می‌گردد.

کاهش بیماری ‌های دام:

ازن در هوا، باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و… محیط از بین می روند، این امر سبب کاهش بیماری ومرگ ومیر در دام‌های پرورشی می گردد و تحقیقات نشان می دهند استفاده از ازن در چندین سال پی در پی سبب کاهش بیماری ‌های دامی و حتی حذف برخی از آن‌ها شده است. در تحقیقی سه ساله در یک دامپروری نشان داده شد که مصرف غذای دام‌ها در اتاق‌های دارای ازن ۱۵ تا ۲۰ درصد بهتر از سایر اتاق‌ها بوده است. همچنین استفاده از ازن در شیر خوارگاه نشان داد که حداقل ۱ پوند وزن نوزادان از شیر گرفته بیشتر از قبل بود و میزان مرگ و میر و بیماری در آن‌ها تا ۳۰ درصد کاهش داشت که این تغییر قابل توجهی در شیر خوارگاه ایجاد نمود.
همچنین مطالعه تجربی بر روی گاو‌ها در یک مرکز دانشگاهی در ایتالیا نشان داد که استفاده از ازن سبب کاهش امراضی نظیر ورم پستان ، التهاب رحم و همچنین تسریع بهبود زخم در گاوها می شود. عملکرد ازن به طور موثری مانند عملکرد آنتی بیوتیک‌ها است . ضد عفونی کنندگی ازن بسیار موثر و کاملاً طبیعی است به گونه ای که بعد از ضدعفونی، ازن تبدیل به اکسیژن معمولی می شود. در ادامه تحقیقات، ازن با پادزی‌ها مقایسه شد و کارایی بهتری نسبت به پادزی‌ها نشان داد، زیرا علاوه بر خاصیت باکتری کشی، ازن بر روی ویروس‌ها، سموم قارچی و افلاتوکسین عمل می کند و عملکردش بسیار سریع است و در حین استفاده از ازن و بعد از آن می توان بدون وقفه از شیر و گوشت دام استفاده نمود و در نتیجه آن را ضد عفونی كننده ۲۴ ساعته می نامند. استفاده از ازن سبب تولید دام و طیور سالم تر، با وزن بیشتر و کاهش مرگ و میر در آن‌ها می گردد.

مزایای استفاده از ازن در دامداری‌ها:

  • افزایش تعداد و اندازه دام
  • کاهش بیماری و مرگ و میر
  • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
  • افزایش تولیدات دامی نظیر شیر و گوشت
  • کاهش هزینه های گرمایش
  • تخریب سریع همه میکروارگانیسم های بیماری زا
  • کاهش بوهای نامطلوب و عدم نیاز به تهویه هوا
  • استفاده در محل، بدون نیاز به نگهداری مواد شیمیایی ضدعفونی کننده
  • کاربری آسان
  • نگهداری ارزان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *