ضدعفونی آب شرب مرغداری و دامداری

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیور0 Comments

10461

بیشتر منابع آب مورد استفاده در مرغ­داریها دارای میکروارگانیسم های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و وقوع تلفات و کاهش راندمان تبدبل غذا به گوشت می­شود. استفاده از ازن برای ضد عفونی آب آشامیدنی، سبب از بین رفتن میکروبها و انگلهای موجود در آب می شود و این امر سبب کاهش بیماری های ناشی از آب و مرگ و میر در مرغداریها می­گردد. استفاده از کلر که در حال حاضر در مرغداریها رایج است، علاوه بر اینکه كلیه عوامل بیماری زا را از بین نمی برد، اگر در دزهای بالاتر زده شود راندمان محصول را کاهش می دهد و حتی در مواردی باعث مرگ و میر در گله مرغ می­گردد.  

کاربرد ازن ژنراتور در اتاق دود تخم مرغ

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیور0 Comments

DSC00142

جهت كاهش ميزان آلودگي و ممانعت از نفوذ باكتري ها و هر گونه ميكروارگانيسم به داخل پوسته تخم مرغ و جلوگيري از انتشار باكتري ها روي پوسته تخم مرغ هايي كه در انكوباتور قرار مي گيرند، تخم مرغ ها را بلافاصله پس از تخم گذاري در اتاق گاز با ضدعفوني كننده هايي چون پرمنگنات پتاسيم و فرمالدئيد ضدعفوني مي كنند كه به عنوان مصرف كننده محسوب مي شوند. با در اختيار داشتن يک دستگاه ازن ژنراتور و با استفاده از هوا به عنوان منبع تغذيه، بدون هيچ گونه هزينه ثانويه از قبيل خريداری مواد شيميايی و هزينه تأسيسات، مي توان عمل گندزدايی را با بهترين گندزدای موجود انجام داد.

ضدعفونی پایان دوره کلیه تجهیزات و هوای سالنها به وسیله دستگاه ازن

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیور1 Comment

broiler_house

در فارم های گوشتی عموما به دلیل جلوگیری از انتقال بیماری ها به دوره های بعد در پایان هر دوره اقدام به ضدعفونی کامل سالن و کلیه تجهیزات موجود می شود. در روش های سنتی این اقدامات عمدتا با بکارگیری فرمالین و ترکیبات چهارتایی انجام می شود که دارای معایب زیر است:

کاربرد ازن در خشکشویی

shamimsharifسایر حوزه ها0 Comments

line of industrial laundry machine in laundrette

در سال‌های اخیر، تکنولوژی استفاده از ازن در خشکشویی به عنوان روشی موثر در کمک به کاهش مصرف آب و انرژی و زمان شستشو و خشک کردن، اثبات شده است که در زمینه حذف میکروارگانیزم‌ها اطمینان ایجاد کرده و موجب بهبود کیفیت محصولات شسته شده، است.

فواید ازن در میوه و سبزیجات

shamimsharifازن در صنایع غذایی0 Comments

Womans hands washing lettuce leaves in a kitchen sink

برخی مزایای استفاده از ازن در میوه و سبزیجات ضدعفونی سبزیجات و میوه‌ها ازن با از بین بردن آلودگی‌های موجود بر روی میوه و سبزیجات موجب ضد عفونی کامل محصولات می‌شود و باعث حذف کامل دیگر مواد شیمیایی پر خطر جهت این امر می‌گردد.

آلودگی سبزیجات و میوه ها

shamimsharifازن در صنایع غذایی0 Comments

C0PqaLLUcAE4xcL

آشنایی با انواع آلودگی سبزیجات و میوه ها در بیشتر محصولات خام سالم، تعداد بیشماری میکروارگانیسم، از ۱۰۰۰ تا میلیون‌ها عدد در گرم یافت می‌شود، تعداد این میکروارگانیسم‌ها بستگی به ضایعات باقی مانده از محصولات و فرآیند شستشوی محصول دارد. برای مثال در سطح سبزیجاتی مانند کاهو که دارای برگ باز هستند تعداد باکتری‌ها می‌توانند حدود دو میلیون برای هر گرم سبزی باشد و در سطح گوجه فرنگی تا حدود سه هزار باکتری در هر سانتیمتر مربع شمارش می‌گردد.

کاربردهای ازن در برج خنک‌کننده

shamimsharifکاربرد ازن در برج های خنک کننده0 Comments

cooling-towers-cropped_0

تاریخچه استفاده از ازن در برج‌ خنک‌کننده درانگلستان ازن از حدود ۱۴سال پيش مستقيما براي كنترل باكتريايي برج هاي خنك كننده به كار مي رود. اين تكنولوژي نخستين بار در آمريكا و آلمان شكل گرفت و ۲۰ سال است كه با موفقيت مورد استفاده قرار مي گيرد.   

ازن بهترین جايگزين متيل برمايد

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزی0 Comments

7d7255b138536009912cb91d7816b997

ازن به عنوان بهترين جايگزين برای متيل برمايد ضدعفونی خاک کشاورزی قبل از فصل کشت به منظور از بين بردن ميکروارگانيسم­های زيادی که در خاک تولید می شوند  ، سال هاست در ايالات متحده آمريکا مورد استفاده قرار می­گيرد. بسياری از گياهان مستعد حمله از سوی بعضی باکتري ها، قارچ ها و نماتدها هستند و در نتيجه هر سال ميلياردها دلار خسارت از بابت تلفات محصولات به بار می آيد. بزرگترين و مشهورترين ضدعفونی کننده خاک را می توان متيل برومايد دانست ، در حالي که اين ماده به شدت سمی است. متيل برومايد ، وسيع ترين عامل ضدعفونی کننده خاک در طيف وسيعی از عوامل بيماری­زای خاک می باشد . مصرف آن در تمام دنیا به صورت يک تابع نمايي در حال افزايش بود که آخرين رقم آن در آمريکا برابر کيلوگرم در يک سال بوده است. اخيرا ً اين ماده به صورت خيلی سريع در حال خروج از عمليات کشاورزی می باشد. دليل اين کار نيز ادعای بسیاری از محافل علمی در مورد تأثيرات منفی اين ماده در دراز مدت بر روی لايه ازن اتمسفر و سلامتی بشر که ناشی از نازک شدن لایه ازن است می­باشد.   از آنجا که آمريکا نيز مانند بسياری از کشورهای دیگر امضاء … ادامه مطلب

کاربرد ازن در هیدروپونیک

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزی0 Comments

Hydroponic

هیدروپونیک روشی برای پرورش گیاهان در محلولی از آب و کودهای شیمیایی است. این لغت از دو کلمه یونانی تشکیل شده که هیدرو به معنای آب و پونیک به معنای کشت است. سیستم های هیدروپونیک مایع از چیزی برای نگه داشتن ریشه های گیاه استفاده نمی کنند در حالیکه سیستم های توده ای، نوعی ماده بی اثر بدون خاک مانند پشم کوهی، الیاف نارگیل و… را به کار میگیرند. چه در سیستم های مایع و چه سیستم های توده ای، آب شاهراه حیات است که تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه از طریق آن حمل می شود.

کاربرد ازن در ضد عفونی غلات

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزی0 Comments

grains-cereals

ازن ماده فراری است که به عنوان ضدعفونی کننده برای دفع آفات و حشرات موثر است که در عین غیرفعال سازی میکروب ها، تاثیری بر کیفیت غلات نمی گذارد. مطالعات نشان می دهند ازن به عنوان ماده ای طبیعی تاثیرات مثبت منحصر به فردی در فرآیند غلات را در مقابل آفت کش های مضر دارد.

کاربرد ازن پس از آتش سوزی

shamimsharifسایر حوزه ها0 Comments

گاز ازن، اکسیدکننده ایست که بوی مواد آلی مانند دود و بوی مواد پروتئینی را از بین می برد، از این رو پس از آتش سوزی از ازن می توان در از بین بردن بوی حاصل از آتش سوزی استفاده کرد. برای این کار از ازن با غلظت مشخص در مکانی که آتش سوزی انجام گرفته توسط دستگاه ازن ساز استفاده می کنند. نکته ای که باید به آن دقت شود این است که هنگام استفاده از ازن در مکان نباید سکونت صورت گیرد زیرا این غلظت از ازن سمی است و قبل از اعمال آن باید مکان از هر موجود زنده ای تخلیه گردد.

تصفيه آب استخرها با استفاده از ازن

shamimsharifاستخر های شنا0 Comments

SwimmingPool_TaleonSPA

تصفيه آب استخرها با استفاده از ازن با مزایایی فراوان بدون مواد مصرفی و باقیمانده شیمیایی به دلیل نگرانی مردم در مورد کلر و ترکیبات جانبی سرطانزای حاصل از واکنش‌های آن، امروزه تعداد بیشماری از استخرهای خصوصی ، عمومی ، پارک های آبی و اسخرهای هتلها وآب‌نماها از تکنولوژی ازن استفاده می کنندکه به علت مزایای فراوان و توانايي بسيار بالاي اين روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

مروری جامع تر بر مهم ترين کاربردهای ازن در کشاورزی

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزی0 Comments

با توجه به اهميت موضوع  نياز به استفاده از آب تصفيه شده در كشاورزي به عنوان يك منبع جديد آب و کشت گوجه­فرنگی به عنوان يك محصول استراتژيك در كشور و نياز روزافزون به یافتن جایگزینی مناسب برای متيل برمايد به عنوان ضد عفونی­کننده خاک از بيماری ها در ذيل به اين سه موضوع به صورت  مفصل­تر پرداخته شده است:

کاربردهای ازن در کشاورزی

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزی0 Comments

ازن در کشاورزی پيشرفته امروزی، يک عامل حياتی و مفيد محسوب می­گردد که دارای اثرات سود بخش زيادی می­باشد. کاربردهای ازن در کشاورزی بسيار وسيع بوده که از آن جمله می توان به موارد زير اشاره نمود :  ۱- تصفيه آب زهکشی برایاستفاده دوباره کشاورزی  ۲- رفع آلودگی های خاک و جايگزين مناسب برای متيل برمايد  ۳- آزاد کردن اکسيژن در محيط ريشه  ۴- رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود  ۵- رفع اثر عنصر سمی کلر بر گياهان  ۶- کنترل علف های هرز  ۷-کاهش pH آب  ۸- افزايش طول عمر نگهداری گل های زينتی  ۹- افزايش عملکرد محصولات ۱-  تصفيه آب زه کشی برای استفاده دوباره درکشاورزی از آنجا که در بسياری از مناطق شاهد کمبود آب در کشاورزی هستيم،  يکی از راه های اساسی در افزايش راندمان آبياری، تصفيه دوباره آب های مصرفی در کشاورزی به وسيله ازن و يا اشعه UV است که در بسياری از کشورها از اين کار در گلخانه برای کاهش مصرف آب استفاده می­کنند. تزريق ازن به داخل پساب به منظور تصفيه آن در آلمان ۲- رفع آلودگی های خاک و جايگزين مناسب برای متيل ­برمايد خاک يکي از منابع مهم و ارزشمند طبيعت است. بدون داشتن خاک سالم،  حيات و زندگي رویزمين امکان پذير نخواهد بود. ۹۵% غذاي … ادامه مطلب

فواید ازن

shamimsharifاطلاعات0 Comments

۱- قدرت گندزدايی بالا : تحقيقات نشان می دهد که گندزدايی توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باکتری ها و تجزيه ديواره سلولی باکتری ها می­باشد،‌که از اين نظر با مکانيسم عمل کلر در فرآيند گندزدايی متفاوت است. باتوجه به قدرت بالای گندزدايی ازن در مقايسه با ساير گندزداها زمان کمتری جهت تکميل فرآيند گندزدايی مورد نياز می­باشد. بررسی ها همچنين بيانگر توانايی بيشتر ازن در از بين بردن ويروس ها در مقايسه با ساير گندزداها است. ۲- ازن به عنوان اکسيد کننده قوی :   با توجه به خاصيت الکترون کشندگی اکسيژن، ‌ازن تمايل بسيار زيادی به کاهش عدد اکسايش يکی از اکسيژن های خود دارد. می توان گفت ازن اکسيد­کننده ای بسيار قوی است، به طوری که پتانسيل کاهش آن رقم بالای  mv 07/2 است. قدرت اين اکسيد­کننده در شفاف سازی محيطی با کيفيت بالا فوق العاده با اهميت و مهم است. ازن مواد معدنی را به طور کامل اکسيد نموده و موجب ته نشينی و حذف آن ها می­گردد. ازن در بر طرف نمودن ترکيبات آلی و رنگی،  اهمیت دارد، به طوري که به عنوان يک جلا دهنده مناسب برای سطوح مختلف و حذف کننده کدورت مواد آب کاربردهای فراوانی دارد. ازن همچنين قادر است ترکيبات فنوليک و … ادامه مطلب

کاربردی های ازن

shamimsharifاطلاعات0 Comments

ازن به عنوان يک اکسنده بسيار قوی،  قابليت های زيادی در مصارف صنعتی و خانگی دارد و اثرات زيست محيطی زيان بار ندارد. از جمله کاربردهای آن می توان به ‌موارد ‌زير اشاره کرد :  ۱-  تصفيه آب  ۲-  تصفيه هوا  ۳-  تصفيه فاضلاب  ۴-  از بين برنده انگل خاک  ۵-  استفاده در ضدعفونی سبزيجات و ميوه جات  ۶-  کاربرد در انبارهای مرکبات، ميوه جات، غلات و دانه های خوراکی  ۷-    استفاده به عنوان علف­کش در کشاورزی  ۸-  استفاده در آب استخر  ۹-  ضد عفونی وسايل بيمارستانی  ۱۰ –   بازيابی روغن های صنعتی  ۱۱– کاربرد در دامداری­ها و کشتارگاه­ها  ۱۲– استفاده در صنايع غذايی  ۱۳– استفاده در صنايع نساجی  ۱۴-استفاده در برج های خنک­کننده و چيلرها  ۱۵-رنگ ­سازی  ۱۶– تصفيه ­پساب کمپوست

ازن و قابليت های آن

shamimsharifاطلاعات0 Comments

ازن و قابليت های آن    ازن را همه  به عنوان ماده ای که در بالای جو زمين انباشته شده و لايه محافظی در مقابل اشعه  زيان آور  ماوراء  بنفش خورشيد است، می شناسند . ازن (O3)، آلوتروپ سه اتمی اکسيژن يا ‌« اکسيژن فعال» ، يکی از اجزاء طبيعی هوايی است که ما هر روزه تنفس می­­کنيم. اين گاز زمانی تشکيل می­گردد که مولکول های O2 توسط پرتودهی فرا بنفش خورشيد و يا قوس الکتريکی به دو اتم اکسيژن تفکيک می­شود. اتم های آزاد در گروه های سه اتمی ترکيب مجدد شده و ازن را به وجود می­آورند. ازن اکسيد کننده ای قوی و در عين حال ناپايدار به شمار می رود. گاز ازن به دليل کوتاهی نيمه عمر، ‌قابل ذخيره کردن در مخازن نمی­باشد. از اين رو استفاده از  ازن منوط به توليد آن در محل مصرف می­باشد . ازن سبب اکسيد شدن مواد ارگانيکی خاک و بقايای گياهی و در نتيجه سبب رها شدن و پخش مواد غذايي مورد نياز گياه می­گردد. اکسيد شدن مواد ارگانيکی روی ذرات رس سبب تغييراتی در سطوح اين ذرات و جمع شدن آن ها شده، در نتيجه سبب افزايش نفوذ­پذيری خاک و مانع از پراکندگی ذرات و بالطبع کاهش نفوذ پذيری مي گردد. … ادامه مطلب

استفاده از ازن در تولیدات کشاورزی

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزی0 Comments

ipad-24-july-2016-639_orig

استفاده از ازن در تولیدات کشاورزی با توجه به روند افزايش جمعيت دنيا و نياز روزافزون به مواد غذايي كه سهم  عمده آن از طريق كشاورزي حاصل مي­گردد، نياز به استفاده از تكنولوژي و روش هاي جديد در كشاورزي فاریاب براي نيل به این منظور بيش از پيش احساس مي گردد. اين امر به آن  علت است كه كشاورزي آبي همچنان در تأمين توليدات كشاورزي براي نسل حال و آينده از اولويت خاصي بويژه براي توليد محصولات راهبردي به شمار مي آيد و جايگاه منحصر به فرد خود را حفظ كرده است.

ازن تراپی

shamimsharifموارد استفاده ازن در بیمارستان ها0 Comments

Picture1blogozone

ازن مورد استفاده در علم پزشکی باید خالص باشد، میزان غلظت ازن می‌بایست بین µg/ml ۱-۱۰۰باشد و باید توسط پزشک تعیین گردد. در ازن­تراپی، ازن مورد استفاده از جهت خصوصیت باکتری کشی، قارچ کشی و بازدارنده رشد ویروسی­اش به عنوان ضدعفونی­ کننده زخم­ها و در معالجه بیماری­های باکتریای و قارچی مورد استفاده قرار می­گیرد. عمومأ ازنتراپی وضعیت ­های پاتولوژیکی را بهبود بخشیده و یا بطور کلی معالجه می­کند.

کاربرد ازن در صنایع غذایی

shamimsharifکاربرد های ازن0 Comments

 همواره نگهداري و افزايش طول عمر محصولات دغدغه توليد كنندگان صنايع غذايي در سطح جهاني می‌باشد. يكي از مشكلات نگهداري مواد غذايي، فساد آن‌ها است كه عمدتاً بدليل آلودگي ميكروارگانيسمی ‌است. ساليانه ميليارد‌ها تومان جهت از بين بردن حشرات و كپكها و … هزينه می‌شود و مقدار زيادي از مواد غذايي نيز بدليل فساد و آلودگي از بين می‌روند.

از بین بردن باکتری اشریشیا با استفاده از ازن

shamimsharifکاربرد ازن در شیلات0 Comments

Scanning electron micrograph of Escherichia coli

  باکتری اشریشیا کلی ( E.Coli):   اشریشیا کُلی که بطور اختصار E.coli نیز نامیده می‌شود، نوعی باسیل گرم منفی، متحرک ،هوازی، بی‌هوازی اختیاری و بدون اسپور از خانواده انتروباکتریاسه‌است که بطور شایع در روده جانوران وجود دارد. بیشتر سویه‌های اشریشیا کلی، بی‌آزار هستند اما برخی از سروتیپ‌هامانند O157:H7 موجب مسمویت غذایی و اسهال می‌شوند. این باکتری در شرایط بی‌هوازی، مخلوطی از اسیدها مانند لاکتات، سوکسینات، اتانول، استات و دی اکسید کربن را تولید می‌کند.

از بین بردن بیماری سپتی سمی همراژیک ویروسی ( viral hemorrhagic septicemia) با استفاده از ازن

shamimsharifکاربرد ازن در شیلات0 Comments

columnaris_15

بیماری سپتی سمی همراژیک ویروسی( viral hemorrhagic septicemia)  : از بیماری‌های ویروسی در آزادماهیان (قزل‌آلا) است بیماری خونریزی پوزه (vhs) یک بیماری فصلی است که شدیدترین اپیدمی آن در اواخر زمستان و اوایل بهار زمانی که درجه حرارت آب بالا می‌رود، دیده می‌شود. این بیماری یک بیماری واگیردار مشخص است که ظهور و شیوع آن در یک موسسه پرورش ماهی معمولاً در پی وارد کردن ماهیان قزل آلای زنده از یک موسسه آلوده دیگر دیده می‌شود.

کاربرد ازن در تصفیه آب و فاضلاب‌های شهری و صنعتی

shamimsharifتصفیه آب و فاضلاب با ازن0 Comments

یکی از اساسی ترین اهداف تصفیه آب، گندزدایی یا ضد عفونی نمودن آب آشامیدنی است تاکنون برای گندزدایی آب روش‌های مختلفی ارائه گردیده است که مهمترین آن‌ها کلرزنی ، ازن زنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم، ید و نیز اشعه UV می‌باشد.عمومی‌ترین روش گندزدایی در جهان

خصوصيات پاك‌كنندگي ازن

shamimsharifاطلاعات0 Comments

بالا بودن قدرت اكسيد كنندگي ( تا ۵۰ برابر قوي تر از كلر) تاثير گذاري بر طيف گسترده‌اي از ميكروارگانيزمها شامل ميكروب‌ها، باكتري‌ها (تا ۳۱۲۵ برابر سريعتر از كلر) و ويروس‌ها (۱۰۰۰-۶۰۰ برابر سريعتر از كلر) قدرت ضد عفوني بالا حتي در غلظت كم موثر بودن فرايند ازناسيون در زمان كم (۱۰ تا ۳۰ دقيقه)

استفاده از ازن در کشتارگاه

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیور0 Comments

slaughterhouse-worker

استفاده از ازن در کشتارگاه استفاده از ازن (اکسیژن فعال) در كاهش بو کاربرد ازن (اكسیژن فعال) در ضد عفونی ابزار، سالنها و محوطه كشتارگاه کاربرد اكسیژن فعال در تصفیه و ضدعفونی فاضلاب سازمانهاي تائيدكننده استفاده از ازن به عنوان گندزدا ملاحظات ايمني و بهداشتي در مصرف ازن مزایای استفاده از اكسیژن فعال دركشتارگاهها تاثیر ازن بر هوای کشتارگاه گوشت از جمله مواد غذايي است كه قابليت آلودگي آن بسيار زياد است. سطح خارجي گوشت به دليل وجود میکروارگانیزم های موجود در هوا و محیط سالنها به محض باز نمودن حيوان و عملیات برش، جابجایی وبسته بندي بسرعت آلوده مي شود.

خصوصيات فيزيكي و شيميايي ازن

shamimsharifاطلاعات0 Comments

ساختار شيميايي ازن ازن يك مولكول قطبي است كه فاصله پيوند O – O برابر ۱۲۷٫۲ pm مي باشد. زاويه پيوند O – O – O نيز برابر ۱۱۶٫۷۸° مي‌باشد. خواص فيزيكي و شيميايي ازن در حرارت ۲۵ درجه به بالا در آب به سختي حل مي‌شود و بسيار فرار است، و تا حد بيشتري در حلال هاي غير قطبي مثل تترا كلريد كربن يا فلوروكربن حل مي شود و به صورت يك محلول آبي در مي آيد.