کاربرد ازن در خشکشویی

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

در سال‌های اخیر، تکنولوژی استفاده از ازن در خشکشویی به عنوان روشی موثر در کمک به کاهش مصرف آب و انرژی و زمان شستشو و خشک کردن، اثبات شده است که در زمینه حذف میکروارگانیزم‌ها اطمینان ایجاد کرده و موجب بهبود کیفیت محصولات شسته شده، است. تاریخچه کاربرد ازن در سیستم‌های خشکشویی تجاری از اواخر ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ آغاز شد. در حال حاضر هزاران خشکشویی صنعتی در نقاط مختلف جهان از ازن استفاده می‌کنند؛ به طور مثال بیش از ۲۰۰۰ واحد خشکشویی در آمریکا از سیستم ازن بهره می‌برند که این خشکشویی‌ها در هتل‌ها، بیمارستان‌ها، باشگاه‌های ورزشی و… واقع شده‌اند.

کاربرد ازن پس از آتش سوزی

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

گاز ازن، اکسیدکننده ایست که بوی مواد آلی مانند دود و بوی مواد پروتئینی را از بین می برد، از این رو پس از آتش سوزی از ازن می توان در از بین بردن بوی حاصل از آتش سوزی استفاده کرد. برای این کار از ازن با غلظت مشخص در مکانی که آتش سوزی انجام گرفته توسط دستگاه ازن ساز استفاده می کنند. نکته ای که باید به آن دقت شود این است که هنگام استفاده از ازن در مکان نباید سکونت صورت گیرد زیرا این غلظت از ازن سمی است و قبل از اعمال آن باید مکان از هر موجود زنده ای تخلیه گردد.

کاربردهای اکسیژن فعال (ازن) در صنایع مختلف

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

کاربردهای اکسیژن فعال (ازن) در صنایع مختلف ازن بعنوان یک اکسنده بسیار قوی قابلیت های زیادی در مصارف صنعتی و خانگی دارد و اثرات زیست محیطی زیان بار ندارد. از جمله کاربردهای اجرا شده آن می توان به ‌موارد ‌زیر اشاره کرد :

کاربرد ازن در از بین بردن میکرو ارگانیسم‌ها

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

 در بسیاری از صنايع غذايي از ازن جهت استريليزاسيون، ضدعفوني و بالا بردن زمان ماندگاري مواد غذایی استفاده مي‌شود. ازن بدون در نظر گرفتن ماهيت باکتري، ويروس، قارچ و حتي اسپور آن را از بين مي‌برد. واکنش‌هاي ازن با ميکرو ارگانيسم‌هاي مختلف، در سيستم‌هاي آبي به دو روشِ واکنشهاي مستقيم مولکولي و وجود راديکال‌هاي آزاد حد واسط صورت مي‌گيرد. دلايل اصلي از بين رفتن باکتري‌ها بوسيله ازن که توسط محققين ارائه شده عبارتند از: