ضدعفونی آب شرب مرغداری و دامداری

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

بیشتر منابع آب مورد استفاده در مرغ­داریها دارای میکروارگانیسم های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و وقوع تلفات و کاهش راندمان تبدبل غذا به گوشت می­شود. استفاده از ازن برای ضد عفونی آب آشامیدنی، سبب از بین رفتن میکروبها و انگلهای موجود در آب می شود و این امر سبب کاهش بیماری های ناشی از آب و مرگ و میر در مرغداریها می­گردد. استفاده از کلر که در حال حاضر در مرغداریها رایج است، علاوه بر اینکه كلیه عوامل بیماری زا را از بین نمی برد، اگر در دزهای بالاتر زده شود راندمان محصول را کاهش می دهد و حتی در مواردی باعث مرگ و میر در گله مرغ می­گردد.   نقش ازن در تصفيه آب و پساب بعنوان يك عامل اكسيد كننده و نيز يك تركيب گندزدا حائز اهميت مي­باشد. امروزه استفاده از ازن به سبب مزاياي آن نسبت به كلر زني رو به افزايش مي­باشد. بطور كلي ازن از قابليت اكسيد كنندگي قوي­تري نسبت به كلر برخوردار بوده و استفاده از آن ايمن­تر مي­باشد. همچنين گاز ازن اضافي بدون آنكه هيچ خطري براي محيط زيست ايجاد كند تجزيه شده و به بيرون تخليه مي­شود که محصول واپایش آن اکسیژن است. مكانيسم عملكردي ازن در حذف … ادامه مطلب

کاربرد ازن ژنراتور در اتاق دود تخم مرغ

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

از ازن جهت كاهش ميزان آلودگي و ممانعت از نفوذ باكتري ها و هر گونه ميكروارگانيسم به داخل پوسته تخم مرغ و جلوگيري از انتشار باكتري ها روي پوسته تخم مرغ هايي كه در انكوباتور قرار مي گيرند، استفاده می شود. تخم مرغ ها را بلافاصله پس از تخم گذاري، در اتاق گاز با ضدعفوني كننده هايي همچون پرمنگنات پتاسيم و فرمالدئيد ضدعفوني مي كنند.در حال حاضر به جای استفاده از مواد شیمیایی سمی و مضر، با در اختيار داشتن يک دستگاه ازن ژنراتور و با استفاده از هوا به عنوان منبع تغذيه، بدون هيچ گونه هزينه ثانويه از قبيل خريداری مواد شيميايی و هزينه تأسيسات، مي توان عمل گندزدايی را با بهترين گندزدای موجود انجام داد. مزاياي گاز ازن در ضدعفوني تخم مرغ: طيف اثر بخشي ازن بسيار وسيع و بر روي باكتري، ويروس، قارچ، تك ياخته، جلبك، كپك، مخمر، سخت پوستان، كيست و اسپور ميكروارگانيسم ها مؤثر است . قدرت اكسيداسيون و ضدعفوني كردن ازن، ۵۰ بار بيشتر از پرمنگنات پتاسيم است . نيمه عمر ازن بسيار كوتاه و در دماهاي پايين تأثير و ماندگاري ازن به مراتب بيشتر است؛ لذا ديگر نيازي به گرم كردن اتاق گاز مطابق با روش هاي معمول نيست. ازن باقي مانده مضري … ادامه مطلب

ضدعفونی پایان دوره کلیه تجهیزات و هوای سالنها به وسیله دستگاه ازن

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

در فارم های گوشتی عموما به دلیل جلوگیری از انتقال بیماری ها به دوره های بعد در پایان هر دوره اقدام به ضدعفونی کامل سالن و کلیه تجهیزات موجود می شود. در روش های سنتی این اقدامات عمدتا با بکارگیری فرمالین و ترکیبات چهارتایی انجام می شود که دارای معایب زیر است:

استفاده از ازن در کشتارگاه

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

استفاده از ازن در کشتارگاه استفاده از ازن (اکسیژن فعال) در كاهش بو کاربرد ازن (اكسیژن فعال) در ضد عفونی ابزار، سالنها و محوطه كشتارگاه کاربرد اكسیژن فعال در تصفیه و ضدعفونی فاضلاب سازمانهاي تائيدكننده استفاده از ازن به عنوان گندزدا ملاحظات ايمني و بهداشتي در مصرف ازن مزایای استفاده از اكسیژن فعال دركشتارگاهها تاثیر ازن بر هوای کشتارگاه گوشت از جمله مواد غذايي است كه قابليت آلودگي آن بسيار زياد است. سطح خارجي گوشت به دليل وجود میکروارگانیزم های موجود در هوا و محیط سالنها به محض باز نمودن حيوان و عملیات برش، جابجایی وبسته بندي بسرعت آلوده مي شود.

کاربرد ازن در صنعت مرغداری‌

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیور2 Comments

 ازن و صنعت مرغداری (ژنراتور ازن تمرکزی ، غلظتی و پوششی) برای استفاده از تصفیه هوا و ضد عفونی آب مرغداریها ، حذف بوی آمونیاک نگاهی اجمالی به مواد شیمیایی در صنعت طیور طی چند سال اخیر و نتایج آن حاکی از آن است که امروزه استفاده از مواد شیمیایی تنها بصورت عادت و به عنوان بخشی از کارهای دوره ای یک مرغداری می‌باشد. طبق استانداردهای فعلی بسیاری از این مواد شیمیایی برای فرد و طبیعت مضر می‌باشند، علاوه بر این وقوع بیماری‌های همه گیر و تلفات بالا در سال‌های اخیر گواه خوبی بر این ادعاست . دلیل اصلی این نکته آن بوده که طیف فعالیت این مواد شیمیایی در شرایط مرغداری محدود ولی عامل مهم دیگری که در گذشته به ضعف نتایج بدست آمده از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی کمک کرده،محدوده مصرف و روش‌های غلط بکارگیری بوده است.

کاربرد ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده ارگانیک در صنعت پرورش طیور

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

ازن یک ضدعفونی کننده ارگانیک و بسیار انعطاف­ پذیر است و بسته به موارد استعمال، کاربرد بسیاری در ضدعفونی هوا، آب، محیط، لباس های کار، اجسام و لوازم مختلف و مواد دارد . ازن بر خلاف ضدعفونی کننده­های معمولی مثل کلر و فرمالین هیچ­گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد؛ چرا که این مولکول پایدار نیست و پس از مدت کوتاهی شکسته شده و تبدیل به مولکول پایدار اکسیژن می­شود. به دلیل پایدار نبودن این گاز برای استفاده از آن، باید آن را در محل تولید کرد.