از بین بردن باکتری اشریشیا با استفاده از ازن

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

  باکتری اشریشیا کلی ( E.Coli):   اشریشیا کُلی که بطور اختصار E.coli نیز نامیده می‌شود، نوعی باسیل گرم منفی، متحرک ،هوازی، بی‌هوازی اختیاری و بدون اسپور از خانواده انتروباکتریاسه‌است که بطور شایع در روده جانوران وجود دارد. بیشتر سویه‌های اشریشیا کلی، بی‌آزار هستند اما برخی از سروتیپ‌هامانند O157:H7 موجب مسمویت غذایی و اسهال می‌شوند. این باکتری در شرایط بی‌هوازی، مخلوطی از اسیدها مانند لاکتات، سوکسینات، اتانول، استات و دی اکسید کربن را تولید می‌کند.

از بین بردن بیماری سپتی سمی همراژیک ویروسی ( viral hemorrhagic septicemia) با استفاده از ازن

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

بیماری سپتی سمی همراژیک ویروسی( viral hemorrhagic septicemia)  : از بیماری‌های ویروسی در آزادماهیان (قزل‌آلا) است بیماری خونریزی پوزه (vhs) یک بیماری فصلی است که شدیدترین اپیدمی آن در اواخر زمستان و اوایل بهار زمانی که درجه حرارت آب بالا می‌رود، دیده می‌شود. این بیماری یک بیماری واگیردار مشخص است که ظهور و شیوع آن در یک موسسه پرورش ماهی معمولاً در پی وارد کردن ماهیان قزل آلای زنده از یک موسسه آلوده دیگر دیده می‌شود.

کاربرد ازن در پرورش ماهی

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

پرورش ماهی ازلحاظ دمایی ماهیان به دوگروه کلی تقسیم می­شوند: ۱- ماهیان گرم ­آبی مانند کپور ­ماهیان    2- ماهیان سرد آبی مانند قزل­آلا ماهی قزل­آلای رنگین کمان یک ماهی تجاری است. وزن این ماهی به حدود ۳-۲ کیلوگرم می­رسد و دارای گوشت کم ­تیغ و لذیذ و عامه­ پسند است. از آنجا که پرورش قزل­ آلا در کشور ما متداول است به توضیح بیشتری در مورد این ماهی می­پردازیم­.      

کاربرد ازن در پرورش میگو

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

مراحل مختلف زندگی میگو ۱٫ تخم ریزی و لقاح ۲٫ تخم ۳٫ مرحله لاروی که خود شامل سه زیرمجموعه است: ناپلئوس  (Nauplius) پروتوزوآ (زوآ)(Zoea) مایسیس((Mysis ۴٫    مرحله پست لاروی یا لاروی پیشرفته ۵٫   مرحله میگوی نابالغ یا جوان

کاربرد ازن در صنعت شیلات

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

ازن نخستین بار در دهه ی ۱۹۲۰ برای کم کردن بارمیکروبی محصولات شیلاتی و بهبود وضعیت ایمنی این فرآورده‌ها استفاده شد . در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های انجام شده در الکترونیک و فن‌آوری تولید ازن، باعث ابداع نسل جدید دستگاه‌های فشرده و کم حجم تولید ازن و استفاده‌ی بیش‌تر از این ماده شده است. استفاده از ازن در صنعت پرورش آبزیان با هدف ارتقاء سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، موثر بوده و نتایج مثبت آن