ضدعفونی آب شرب مرغداری و دامداری

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

بیشتر منابع آب مورد استفاده در مرغ­داریها دارای میکروارگانیسم های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و وقوع تلفات و کاهش راندمان تبدبل غذا به گوشت می­شود. استفاده از ازن برای ضد عفونی آب آشامیدنی، سبب از بین رفتن میکروبها و انگلهای موجود در آب می شود و این امر سبب کاهش بیماری های ناشی از آب و مرگ و میر در مرغداریها می­گردد. استفاده از کلر که در حال حاضر در مرغداریها رایج است، علاوه بر اینکه كلیه عوامل بیماری زا را از بین نمی برد، اگر در دزهای بالاتر زده شود راندمان محصول را کاهش می دهد و حتی در مواردی باعث مرگ و میر در گله مرغ می­گردد.   نقش ازن در تصفيه آب و پساب بعنوان يك عامل اكسيد كننده و نيز يك تركيب گندزدا حائز اهميت مي­باشد. امروزه استفاده از ازن به سبب مزاياي آن نسبت به كلر زني رو به افزايش مي­باشد. بطور كلي ازن از قابليت اكسيد كنندگي قوي­تري نسبت به كلر برخوردار بوده و استفاده از آن ايمن­تر مي­باشد. همچنين گاز ازن اضافي بدون آنكه هيچ خطري براي محيط زيست ايجاد كند تجزيه شده و به بيرون تخليه مي­شود که محصول واپایش آن اکسیژن است. مكانيسم عملكردي ازن در حذف … ادامه مطلب

کاربرد ازن ژنراتور در اتاق دود تخم مرغ

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

از ازن جهت كاهش ميزان آلودگي و ممانعت از نفوذ باكتري ها و هر گونه ميكروارگانيسم به داخل پوسته تخم مرغ و جلوگيري از انتشار باكتري ها روي پوسته تخم مرغ هايي كه در انكوباتور قرار مي گيرند، استفاده می شود. تخم مرغ ها را بلافاصله پس از تخم گذاري، در اتاق گاز با ضدعفوني كننده هايي همچون پرمنگنات پتاسيم و فرمالدئيد ضدعفوني مي كنند.در حال حاضر به جای استفاده از مواد شیمیایی سمی و مضر، با در اختيار داشتن يک دستگاه ازن ژنراتور و با استفاده از هوا به عنوان منبع تغذيه، بدون هيچ گونه هزينه ثانويه از قبيل خريداری مواد شيميايی و هزينه تأسيسات، مي توان عمل گندزدايی را با بهترين گندزدای موجود انجام داد. مزاياي گاز ازن در ضدعفوني تخم مرغ: طيف اثر بخشي ازن بسيار وسيع و بر روي باكتري، ويروس، قارچ، تك ياخته، جلبك، كپك، مخمر، سخت پوستان، كيست و اسپور ميكروارگانيسم ها مؤثر است . قدرت اكسيداسيون و ضدعفوني كردن ازن، ۵۰ بار بيشتر از پرمنگنات پتاسيم است . نيمه عمر ازن بسيار كوتاه و در دماهاي پايين تأثير و ماندگاري ازن به مراتب بيشتر است؛ لذا ديگر نيازي به گرم كردن اتاق گاز مطابق با روش هاي معمول نيست. ازن باقي مانده مضري … ادامه مطلب

ضدعفونی پایان دوره کلیه تجهیزات و هوای سالنها به وسیله دستگاه ازن

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

در فارم های گوشتی عموما به دلیل جلوگیری از انتقال بیماری ها به دوره های بعد در پایان هر دوره اقدام به ضدعفونی کامل سالن و کلیه تجهیزات موجود می شود. در روش های سنتی این اقدامات عمدتا با بکارگیری فرمالین و ترکیبات چهارتایی انجام می شود که دارای معایب زیر است:

کاربرد ازن در خشکشویی

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

در سال‌های اخیر، تکنولوژی استفاده از ازن در خشکشویی به عنوان روشی موثر در کمک به کاهش مصرف آب و انرژی و زمان شستشو و خشک کردن، اثبات شده است که در زمینه حذف میکروارگانیزم‌ها اطمینان ایجاد کرده و موجب بهبود کیفیت محصولات شسته شده، است. تاریخچه کاربرد ازن در سیستم‌های خشکشویی تجاری از اواخر ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ آغاز شد. در حال حاضر هزاران خشکشویی صنعتی در نقاط مختلف جهان از ازن استفاده می‌کنند؛ به طور مثال بیش از ۲۰۰۰ واحد خشکشویی در آمریکا از سیستم ازن بهره می‌برند که این خشکشویی‌ها در هتل‌ها، بیمارستان‌ها، باشگاه‌های ورزشی و… واقع شده‌اند.

فواید ازن در میوه و سبزیجات

shamimsharifازن در صنایع غذاییLeave a Comment

برخی مزایای استفاده از ازن در میوه و سبزیجات ضدعفونی سبزیجات و میوه‌ها ازن با از بین بردن آلودگی‌های موجود بر روی میوه و سبزیجات موجب ضد عفونی کامل محصولات می‌شود و باعث حذف کامل دیگر مواد شیمیایی پر خطر جهت این امر می‌گردد.

آلودگی سبزیجات و میوه ها

shamimsharifازن در صنایع غذاییLeave a Comment

آشنایی با انواع آلودگی سبزیجات و میوه ها در بیشتر محصولات خام سالم، تعداد بیشماری میکروارگانیسم، از ۱۰۰۰ تا میلیون‌ها عدد در گرم یافت می‌شود، تعداد این میکروارگانیسم‌ها بستگی به ضایعات باقی مانده از محصولات و فرآیند شستشوی محصول دارد. برای مثال در سطح سبزیجاتی مانند کاهو که دارای برگ باز هستند تعداد باکتری‌ها می‌توانند حدود دو میلیون برای هر گرم سبزی باشد و در سطح گوجه فرنگی تا حدود سه هزار باکتری در هر سانتیمتر مربع شمارش می‌گردد.

کاربردهای ازن در برج خنک‌کننده

shamimsharifکاربرد ازن در برج های خنک کنندهLeave a Comment

تاریخچه استفاده از ازن در برج‌ خنک‌کننده درانگلستان ازن از حدود ۱۴سال پيش مستقيما براي كنترل باكتريايي برج هاي خنك كننده به كار مي رود. اين تكنولوژي نخستين بار در آمريكا و آلمان شكل گرفت و ۲۰ سال است كه با موفقيت مورد استفاده قرار مي گيرد.   

ازن بهترین جايگزين متيل برمايد

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزیLeave a Comment

ازن به عنوان بهترين جايگزين برای متيل برمايد ضدعفونی خاک کشاورزی قبل از فصل کشت به منظور از بين بردن ميکروارگانيسم­های زيادی که در خاک تولید می شوند  ، سال هاست در ايالات متحده آمريکا مورد استفاده قرار می­گيرد. بسياری از گياهان مستعد حمله از سوی بعضی باکتري ها، قارچ ها و نماتدها هستند و در نتيجه هر سال ميلياردها دلار خسارت از بابت تلفات محصولات به بار می آيد. بزرگترين و مشهورترين ضدعفونی کننده خاک را می توان متيل برومايد دانست ، در حالي که اين ماده به شدت سمی است. متيل برومايد ، وسيع ترين عامل ضدعفونی کننده خاک در طيف وسيعی از عوامل بيماری­زای خاک می باشد . مصرف آن در تمام دنیا به صورت يک تابع نمايي در حال افزايش بود که آخرين رقم آن در آمريکا برابر کيلوگرم در يک سال بوده است. اخيرا ً اين ماده به صورت خيلی سريع در حال خروج از عمليات کشاورزی می باشد. دليل اين کار نيز ادعای بسیاری از محافل علمی در مورد تأثيرات منفی اين ماده در دراز مدت بر روی لايه ازن اتمسفر و سلامتی بشر که ناشی از نازک شدن لایه ازن است می­باشد.   از آنجا که آمريکا نيز مانند بسياری از کشورهای دیگر امضاء … ادامه مطلب

کاربرد ازن در هیدروپونیک

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزیLeave a Comment

هیدروپونیک روشی برای پرورش گیاهان در محلولی از آب و کودهای شیمیایی است. این لغت از دو کلمه یونانی تشکیل شده که هیدرو به معنای آب و پونیک به معنای کشت است. سیستم های هیدروپونیک مایع از چیزی برای نگه داشتن ریشه های گیاه استفاده نمی کنند در حالیکه سیستم های توده ای، نوعی ماده بی اثر بدون خاک مانند پشم کوهی، الیاف نارگیل و… را به کار میگیرند. چه در سیستم های مایع و چه سیستم های توده ای، آب شاهراه حیات است که تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه از طریق آن حمل می شود.   برای کنترل دما و کاهش تبخیر آب و عفونت های آفاتی، بیشتر عملیات هیدروپونیک، در گلخانه ها صورت میگیرد.   مزایای روش کشت هیدروپونیک( کشت گیاه در آب های مغذی): رشد گیاه سریع تر است( حدود ۳۰ درصد) زیرا سیستم ریشه کوچک تراست. چگالی گیاهی بیشتر است- کاهش استفاده از زمین امکان کشاورزی در محیط هایی که خاک مناسب ندارند. عدم تفاوت دما و فصول استفاده بهینه از آب و کود عدم وجود علف هرز و بیماری های ناشی از خاک و آفات   معایب هزینه انرژی برای گرم و سرد کردن گلخانه نیاز به مهارت بالا کاربرد ازن در روش هیدروپونیک … ادامه مطلب

کاربرد ازن در ضد عفونی غلات

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزیLeave a Comment

ازن ماده فراری است که به عنوان ضدعفونی کننده برای دفع آفات و حشرات موثر است که در عین غیرفعال سازی میکروب ها، تاثیری بر کیفیت غلات نمی گذارد. مطالعات نشان می دهند ازن به عنوان ماده ای طبیعی تاثیرات مثبت منحصر به فردی در فرآیند غلات را در مقابل آفت کش های مضر دارد.

کاربرد ازن پس از آتش سوزی

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

گاز ازن، اکسیدکننده ایست که بوی مواد آلی مانند دود و بوی مواد پروتئینی را از بین می برد، از این رو پس از آتش سوزی از ازن می توان در از بین بردن بوی حاصل از آتش سوزی استفاده کرد. برای این کار از ازن با غلظت مشخص در مکانی که آتش سوزی انجام گرفته توسط دستگاه ازن ساز استفاده می کنند. نکته ای که باید به آن دقت شود این است که هنگام استفاده از ازن در مکان نباید سکونت صورت گیرد زیرا این غلظت از ازن سمی است و قبل از اعمال آن باید مکان از هر موجود زنده ای تخلیه گردد.

تصفيه آب استخرها با استفاده از ازن

shamimsharifاستخر های شناLeave a Comment

تصفيه آب استخرها با استفاده از ازن با مزایایی فراوان بدون مواد مصرفی و باقیمانده شیمیایی به دلیل نگرانی مردم در مورد کلر و ترکیبات جانبی سرطانزای حاصل از واکنش‌های آن، امروزه تعداد بیشماری از استخرهای خصوصی ، عمومی ، پارک های آبی و اسخرهای هتلها وآب‌نماها از تکنولوژی ازن استفاده می کنندکه به علت مزایای فراوان و توانايي بسيار بالاي اين روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

مروری جامع تر بر مهم ترين کاربردهای ازن در کشاورزی

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزیLeave a Comment

با توجه به اهميت موضوع  نياز به استفاده از آب تصفيه شده در كشاورزي به عنوان يك منبع جديد آب و کشت گوجه­فرنگی به عنوان يك محصول استراتژيك در كشور و نياز روزافزون به یافتن جایگزینی مناسب برای متيل برمايد به عنوان ضد عفونی­کننده خاک از بيماری ها در ذيل به اين سه موضوع به صورت  مفصل­تر پرداخته شده است:

کاربردهای ازن در کشاورزی

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزیLeave a Comment

ازن در کشاورزی پيشرفته امروزی، يک عامل حياتی و مفيد محسوب می­گردد که دارای اثرات سود بخش زيادی می­باشد. کاربردهای ازن در کشاورزی بسيار وسيع بوده که از آن جمله می توان به موارد زير اشاره نمود :  ۱- تصفيه آب زهکشی برایاستفاده دوباره کشاورزی  ۲- رفع آلودگی های خاک و جايگزين مناسب برای متيل برمايد  ۳- آزاد کردن اکسيژن در محيط ريشه  ۴- رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود  ۵- رفع اثر عنصر سمی کلر بر گياهان  ۶- کنترل علف های هرز  ۷-کاهش pH آب  ۸- افزايش طول عمر نگهداری گل های زينتی  ۹- افزايش عملکرد محصولات ۱-  تصفيه آب زه کشی برای استفاده دوباره درکشاورزی از آنجا که در بسياری از مناطق شاهد کمبود آب در کشاورزی هستيم،  يکی از راه های اساسی در افزايش راندمان آبياری، تصفيه دوباره آب های مصرفی در کشاورزی به وسيله ازن و يا اشعه UV است که در بسياری از کشورها از اين کار در گلخانه برای کاهش مصرف آب استفاده می­کنند. تزريق ازن به داخل پساب به منظور تصفيه آن در آلمان ۲- رفع آلودگی های خاک و جايگزين مناسب برای متيل ­برمايد خاک يکي از منابع مهم و ارزشمند طبيعت است. بدون داشتن خاک سالم،  حيات و زندگي رویزمين امکان پذير نخواهد بود. ۹۵% غذاي … ادامه مطلب

استفاده از ازن در تولیدات کشاورزی

shamimsharifکاربرد ازن در کشاورزیLeave a Comment

استفاده از ازن در تولیدات کشاورزی با توجه به روند افزايش جمعيت دنيا و نياز روزافزون به مواد غذايي كه سهم  عمده آن از طريق كشاورزي حاصل مي­گردد، نياز به استفاده از تكنولوژي و روش هاي جديد در كشاورزي فاریاب براي نيل به این منظور بيش از پيش احساس مي گردد. اين امر به آن  علت است كه كشاورزي آبي همچنان در تأمين توليدات كشاورزي براي نسل حال و آينده از اولويت خاصي بويژه براي توليد محصولات راهبردي به شمار مي آيد و جايگاه منحصر به فرد خود را حفظ كرده است.

ازن تراپی

shamimsharifموارد استفاده ازن در بیمارستان هاLeave a Comment

ازن مورد استفاده در علم پزشکی باید خالص باشد، میزان غلظت ازن می‌بایست بین µg/ml ۱-۱۰۰باشد و باید توسط پزشک تعیین گردد. در ازن­تراپی، ازن مورد استفاده از جهت خصوصیت باکتری کشی، قارچ کشی و بازدارنده رشد ویروسی­اش به عنوان ضدعفونی­ کننده زخم­ها و در معالجه بیماری­های باکتریای و قارچی مورد استفاده قرار می­گیرد. عمومأ ازنتراپی وضعیت ­های پاتولوژیکی را بهبود بخشیده و یا بطور کلی معالجه می­کند.

کاربرد ازن در صنایع غذایی

shamimsharifکاربرد های ازنLeave a Comment

 همواره نگهداري و افزايش طول عمر محصولات دغدغه توليد كنندگان صنايع غذايي در سطح جهاني می‌باشد. يكي از مشكلات نگهداري مواد غذايي، فساد آن‌ها است كه عمدتاً بدليل آلودگي ميكروارگانيسمی ‌است. ساليانه ميليارد‌ها تومان جهت از بين بردن حشرات و كپكها و … هزينه می‌شود و مقدار زيادي از مواد غذايي نيز بدليل فساد و آلودگي از بين می‌روند.

از بین بردن باکتری اشریشیا با استفاده از ازن

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

  باکتری اشریشیا کلی ( E.Coli):   اشریشیا کُلی که بطور اختصار E.coli نیز نامیده می‌شود، نوعی باسیل گرم منفی، متحرک ،هوازی، بی‌هوازی اختیاری و بدون اسپور از خانواده انتروباکتریاسه‌است که بطور شایع در روده جانوران وجود دارد. بیشتر سویه‌های اشریشیا کلی، بی‌آزار هستند اما برخی از سروتیپ‌هامانند O157:H7 موجب مسمویت غذایی و اسهال می‌شوند. این باکتری در شرایط بی‌هوازی، مخلوطی از اسیدها مانند لاکتات، سوکسینات، اتانول، استات و دی اکسید کربن را تولید می‌کند.

از بین بردن بیماری سپتی سمی همراژیک ویروسی ( viral hemorrhagic septicemia) با استفاده از ازن

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

بیماری سپتی سمی همراژیک ویروسی( viral hemorrhagic septicemia)  : از بیماری‌های ویروسی در آزادماهیان (قزل‌آلا) است بیماری خونریزی پوزه (vhs) یک بیماری فصلی است که شدیدترین اپیدمی آن در اواخر زمستان و اوایل بهار زمانی که درجه حرارت آب بالا می‌رود، دیده می‌شود. این بیماری یک بیماری واگیردار مشخص است که ظهور و شیوع آن در یک موسسه پرورش ماهی معمولاً در پی وارد کردن ماهیان قزل آلای زنده از یک موسسه آلوده دیگر دیده می‌شود.

کاربرد ازن در تصفیه آب و فاضلاب‌های شهری و صنعتی

shamimsharifتصفیه آب و فاضلاب با ازنLeave a Comment

یکی از اساسی ترین اهداف تصفیه آب، گندزدایی یا ضد عفونی نمودن آب آشامیدنی است تاکنون برای گندزدایی آب روش‌های مختلفی ارائه گردیده است که مهمترین آن‌ها کلرزنی ، ازن زنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم، ید و نیز اشعه UV می‌باشد.عمومی‌ترین روش گندزدایی در جهان

استفاده از ازن در کشتارگاه

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیورLeave a Comment

استفاده از ازن در کشتارگاه استفاده از ازن (اکسیژن فعال) در كاهش بو کاربرد ازن (اكسیژن فعال) در ضد عفونی ابزار، سالنها و محوطه كشتارگاه کاربرد اكسیژن فعال در تصفیه و ضدعفونی فاضلاب سازمانهاي تائيدكننده استفاده از ازن به عنوان گندزدا ملاحظات ايمني و بهداشتي در مصرف ازن مزایای استفاده از اكسیژن فعال دركشتارگاهها تاثیر ازن بر هوای کشتارگاه گوشت از جمله مواد غذايي است كه قابليت آلودگي آن بسيار زياد است. سطح خارجي گوشت به دليل وجود میکروارگانیزم های موجود در هوا و محیط سالنها به محض باز نمودن حيوان و عملیات برش، جابجایی وبسته بندي بسرعت آلوده مي شود.

کاربرد ازن در بیمارستان

shamimsharifموارد استفاده ازن در بیمارستان هاLeave a Comment

هرگاه به مقوله کیفیت مراقبت از بیماران اشاره ای شده، تعیین میزان عفونت بیمارستانی در انعکاس کیفیت رسیدگی و مراقبت از بیماران، در اولویت اول قرار گرفته است. از طرفی کنترل عفونت بیمارستانی رابطه مستقیمی با شناخت صحیح عوامل ایجاد کننده این گروه از عفونت‌ها و نحوه مقابله با آن دارد . 

کاربرد ازن در صنعت مرغداری‌

shamimsharifکاربرد ازن در صنعت دام و طیور2 Comments

 ازن و صنعت مرغداری (ژنراتور ازن تمرکزی ، غلظتی و پوششی) برای استفاده از تصفیه هوا و ضد عفونی آب مرغداریها ، حذف بوی آمونیاک نگاهی اجمالی به مواد شیمیایی در صنعت طیور طی چند سال اخیر و نتایج آن حاکی از آن است که امروزه استفاده از مواد شیمیایی تنها بصورت عادت و به عنوان بخشی از کارهای دوره ای یک مرغداری می‌باشد. طبق استانداردهای فعلی بسیاری از این مواد شیمیایی برای فرد و طبیعت مضر می‌باشند، علاوه بر این وقوع بیماری‌های همه گیر و تلفات بالا در سال‌های اخیر گواه خوبی بر این ادعاست . دلیل اصلی این نکته آن بوده که طیف فعالیت این مواد شیمیایی در شرایط مرغداری محدود ولی عامل مهم دیگری که در گذشته به ضعف نتایج بدست آمده از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی کمک کرده،محدوده مصرف و روش‌های غلط بکارگیری بوده است.

کاربرد ازن در ضد عفونی میوه و سبزیجات

shamimsharifازن در صنایع غذاییLeave a Comment

 سطح قابل آلودگی در اکثر سبزیجات بسیار زیاد است و معمولاً میکروارگانیسم‌های خاک ، آنها را آلوده می‌کنند. میوه‌ها توسط باکتری‌ها، ‌هاگ‌ها و قارچ‌ها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتری‌های منتشر شونده توسط ذرات گرد وغبار و دست افرادی که در چیدن ، بسته بندی و توزیع دخالت دارند ، آلوده می‌شود. این میکروارگانیسم‌ها نقش مهمی‌در فساد میوه‌ها و سبزیجات دارند . میوه‌ها و سبزی‌های نرم خیلی زودتر توسط باکتری‌ها از بین می‌روند ومیوه‌های ترش محیط مناسبی برای تکثیر قارچ‌ها هستند.

کاربردهای اکسیژن فعال (ازن) در صنایع مختلف

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

کاربردهای اکسیژن فعال (ازن) در صنایع مختلف ازن بعنوان یک اکسنده بسیار قوی قابلیت های زیادی در مصارف صنعتی و خانگی دارد و اثرات زیست محیطی زیان بار ندارد. از جمله کاربردهای اجرا شده آن می توان به ‌موارد ‌زیر اشاره کرد :

کاربرد ازن در صنعت دامداری

shamimsharifکاربرد های ازنLeave a Comment

فناوری استفاده از ازن، نزدیک به یک قرن است که در کشورهای پیشرفته برای تصفیه و ضدعفونی آب‌وهوا در دامداری‌ها به کار برده می‌شود. فضای دامداری‌ها همواره تحت تأثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام‌ها قرار دارد. گاز آمونیاک، اسیدسولفوریک، اسیدکربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط دامداری می‌شود. گاز ازن به‌سادگی قادر است همه این مواد آلی را اکسید نموده و بوی نامطلوب سالن را که برای سلامتی دام‌ها بسیار مضر است، از بین ببرد. حذف بوی نامطلوب سالن دامداری، سلامتی دام را بهبود می‌بخشد. در چنين وضعيتي هضم کامل‌تر و جذب مواد غذايي بهتر صورت می‌گيرد. باعث افزايش قابل‌ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي می‌گردد که درنهایت موجب افزايش سودآوري خواهد شد. موارد استفاده از ازن در دامداري‌ها ضدعفوني آب مصرفي دامداري‌ها بیشتر منابع آب دارای میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا هستند که این امر موجب بیماری و کاهش راندمان تبدیل غذا به گوشت می‌شود. استفاده از ازن سبب می‌شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار گوساله‌ها قرار گيرد که خود در افزايش راندمان توليد گوساله‌ها نقش بسزايي دارد. همچنين از انتقال باکتري‌هايي همانند سالمونلا و اشرشياکلي توسط آب مصرفي جلوگيري به عمل می­آيد و باعث کاهش بيماري اسهال و … ادامه مطلب

کاربرد ازن در پرورش ماهی

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

پرورش ماهی ازلحاظ دمایی ماهیان به دوگروه کلی تقسیم می­شوند: ۱- ماهیان گرم ­آبی مانند کپور ­ماهیان    2- ماهیان سرد آبی مانند قزل­آلا ماهی قزل­آلای رنگین کمان یک ماهی تجاری است. وزن این ماهی به حدود ۳-۲ کیلوگرم می­رسد و دارای گوشت کم ­تیغ و لذیذ و عامه­ پسند است. از آنجا که پرورش قزل­ آلا در کشور ما متداول است به توضیح بیشتری در مورد این ماهی می­پردازیم­.      

کاربرد ازن در پرورش میگو

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

مراحل مختلف زندگی میگو ۱٫ تخم ریزی و لقاح ۲٫ تخم ۳٫ مرحله لاروی که خود شامل سه زیرمجموعه است: ناپلئوس  (Nauplius) پروتوزوآ (زوآ)(Zoea) مایسیس((Mysis ۴٫ مرحله پست لاروی یا لاروی پیشرفته ۵٫ مرحله میگوی نابالغ یا جوان   اهمیت کیفیت آب در پرورش میگو مدیریت وحفظ کیفیت آب در استخرهای پرورش میگو و همچنین مدیریت غذا و غذادهی به طور گسترده‌ای به هم وابسته و دارای اثرات متقابل بوده و در تولید پایدار میگوی پرورشی و در آمدزایی آن نقش اساسی ایفا می­نمایند. حفظ فاکتورهای کیفی آب مزارع پرورش میگو در دامنه مناسب و مورد قبول برای رشد مطلوب میگوهای در حال پرورش ضروری است و نبایستی میزان آنها به حد مرگ آور برسد. بسیاری از پرورش دهندگان میگو، پارامترهای کیفی آب استخرهای پرورش میگو را مورد اندازه گیری قرار نمی­دهند که این موضوع می­تواند در مدیریت موثر استخرهای پرورشی و همچنین کاهش میزان تولید دخیل باشد. فلذا بررسی و ثبت منظم پارامترهای کمی (فیزیکی و شیمیایی) و کیفی آب پرورش باعث می­شود که چنانچه مشکلی در روند پرورش ایجاد شود در مراحل اولیه با در اختیار داشتن اطلاعات استخر پرورشی معضلات مورد تشخیص قرار گرفته و در مدیریت بهینه تولید مورد استفاده قرار گیرد. برای داشتن آب با کیفیت مناسب … ادامه مطلب

کاربرد ازن در صنعت شیلات

shamimsharifکاربرد ازن در شیلاتLeave a Comment

ازن نخستین بار در دهه ی ۱۹۲۰ برای کم کردن بارمیکروبی محصولات شیلاتی و بهبود وضعیت ایمنی این فرآورده‌ها استفاده شد . در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های انجام شده در الکترونیک و فن‌آوری تولید ازن، باعث ابداع نسل جدید دستگاه‌های فشرده و کم حجم تولید ازن و استفاده‌ی بیش‌تر از این ماده شده است. استفاده از ازن در صنعت پرورش آبزیان با هدف ارتقاء سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، موثر بوده و نتایج مثبت آن 

کاربرد ازن در از بین بردن میکرو ارگانیسم‌ها

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

 در بسیاری از صنايع غذايي از ازن جهت استريليزاسيون، ضدعفوني و بالا بردن زمان ماندگاري مواد غذایی استفاده مي‌شود. ازن بدون در نظر گرفتن ماهيت باکتري، ويروس، قارچ و حتي اسپور آن را از بين مي‌برد. واکنش‌هاي ازن با ميکرو ارگانيسم‌هاي مختلف، در سيستم‌هاي آبي به دو روشِ واکنشهاي مستقيم مولکولي و وجود راديکال‌هاي آزاد حد واسط صورت مي‌گيرد. دلايل اصلي از بين رفتن باکتري‌ها بوسيله ازن که توسط محققين ارائه شده عبارتند از: