کاربرد ازن در خشکشویی

shamimsharifسایر حوزه هاLeave a Comment

در سال‌های اخیر، تکنولوژی استفاده از ازن در خشکشویی به عنوان روشی موثر در کمک به کاهش مصرف آب و انرژی و زمان شستشو و خشک کردن، اثبات شده است که در زمینه حذف میکروارگانیزم‌ها اطمینان ایجاد کرده و موجب بهبود کیفیت محصولات شسته شده، است.

تاریخچه کاربرد ازن در سیستم‌های خشکشویی تجاری از اواخر ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ آغاز شد. در حال حاضر هزاران خشکشویی صنعتی در نقاط مختلف جهان از ازن استفاده می‌کنند؛ به طور مثال بیش از ۲۰۰۰ واحد خشکشویی در آمریکا از سیستم ازن بهره می‌برند که این خشکشویی‌ها در هتل‌ها، بیمارستان‌ها، باشگاه‌های ورزشی و… واقع شده‌اند.

فواید ازن در سه بخش فواید ازن را بررسی می‌کنیم:

 • اقتصادی در شکل زیر نموداری میله‌ای مقایسه هزینه‌های سالانه در زمینه‌های پارامترهای مختلفی چون انرژی الکتریکی، گاز، آب، مواد شیمیایی و دستمزد، دو روش خشکشویی سنتی و ازن نشان داده شده است: ( ستون مشکی نشان دهنده روش سنتی و ستون آبی مربوط به روش ازن است. )

نموداری میله‌ای مقایسه هزینه‌های سالانه

در نمودار بعدی که در زیر آمده است درصد صرفه جویی سالانه حاصل از اعمال روش ازن در هر یک از موارد نمودار فوق، نشان داده شده است که بسیار خوب بنظر می‌رسد:

نموداری میله‌ای مقایسه هزینه‌های سالانه-2

به طور خلاصه فواید اقتصادی استفاده از ازن در خشکشویی در زیر آمده است:

 1. استفاده از ازن هزینه‌های انرژی را به دلیل استفاده از آب سرد( دمای محیط) کاهش داده است زیرا دیگر نیازی به انرژی برای گرم کردن آب نیست. در آمریکا صرفه جیی در انرژی به تنهایی در محدوده ۸۰ تا۹۰ درصد است.
 2. در روش ازن نیاز به بسیاری مواد شیمیایی حذف می‌شود و صرفه اقتصادی حاصل از آن حدود ۲۱ درصد است. استفاده کمتر از مواد شیمیایی موجب صرفه جویی در آب و هزینه کارکنان نیز می‌شود. صرفه جویی در دستمزد حدود ۳۹ درصد است.
 3. عمر محصول در روش ازن افزایش می‌یابد به دلیل دماهای پایین‌تر و میزان مواد شیمیایی کمتر مورد استفاده.
 4. صرفه جویی‌های حاصل از کاربرد ازن در خشکشویی‌ها در آمریکا، بازگشت سرمایه برای این سیستم‌ها بین ۷٫۷ و ۱۷٫۴ ماه، باتوجه به اندازه تجهیزات مورد نیاز و بار کاری، است.
 • میکروبیولوژی فایده مهم استفاده از ازن در خشکشویی‌های تجاری، کنترل، ضدعفونی و ریشه‌کن کردن میکروارگانیزم‌هاییست که به طور معمول در خشکشویی‌ها یافت می‌شود. ازن در از بین بردن انواع میکروارگانیزم‌های موجود در بیمارستان‌ها، اماکن ورزشی و … موثر عمل می‌کند.
 • – زیست محیطی
  فواید زیست محیطی زیادی در روش ازن نسبت به روش‌های سنتی وجود دارند که یکی از آنها استفاده کمتر از مواد شیمیایی و در نتیجه رهاسازی کمتر این مواد از طریق پساب به محیط زیست است. علاوه بر این به دلیل عدم نیاز به ذخیره سازی، ایمنی کار افزایش می‌یابد. فایده دیگر استفاده از ازن این است که با توجه به ساختار مولکول ازن، اکسیژن محلول در آب افزایش می‌یابد که این در پساب خشکشویی امری مفید برای آب‌های رود یا دریاچه‌ایست که پساب به داخل آن می‌ریزد و موجب تسهیل در شکستن آلودگی‌های تخلیه شده و تبدیل آنها به کربن دی اکسید می‌شود. ازن همچنین به عنوان از بین برنده بو می‌تواند اثربخش باشد. در مقایسه میزان COD روش سنتی با روش ازن در جدول زیر اعداد مربوطه آمده است:
سیکل گرمایی ۳۸۹۰ mg/l COD
ازن ۲۰۰۰ mg/l COD

مقایسه ازن و کلر

 • ازن اکسیدکنندگی بالاتری از کلر دارد. همچنین ازن می‌تواند مواد آلی و غیرآلی زیادی را اکسید کند که کلر قادر به این کار نیست. در جدول زیر قدرت اکسیدکنندگی مواد مختلف نشان داده شده:

میزان COD روش سنتی با روش ازن

 • زمان تماس برای ضدعفونی توسط ازن از کلر کمتر است.
 • ازن به سرعت متلاشی می‌شود و مانند کلر مشکل باقی ماندن در پسماند را ندارد.
 • استفاده از ازن بوی نامطبوعی که پس از شستشو در البسه باقی می‌ماند را ندارد.
 • میکروب‌هایی که در مقابل کلر سازگار شده‌اند را می‌توان با ازن از بین برد.

۴ روش اعمال ازن عبارتند از:

 1. تزریق بازگشتی : در این روش ازن به آبی که از شستشوکننده تخلیه می‌شود زده می‌شود و سپس به حلقه پیوسته برگردانده می‌شود. در زیر شمایی از نحوه تزریق بازگشتی ازن به سیستم خشکشویی آمده است:
  نحوه اعمال ازن - تزریق بازگشتی
 2. تزریق مستقیم : این روش شامل افزودن مستقیم ازن به آب در مسیرش به شستشوکننده اتس. در زیر شماتیک آن نشان داده شده است:
  نحوه اعمال ازن- تزریق مستقیم
 3. بار ازن : این روش مشابه روش مستقیم است فقط شامل یک تانک ذخیره آب در فشار اتمسفریک و یا سیستمی که با فشار مثبت بدون تانک ذخیره آب عمل می‌کند، می‌شود. در زیر نمایی از این روش( تحت فشار) نشان داده شده است:
  نحوه اعمال ازن-بار ازن
 4. نفوذ ازن: در این روش گاز ازن مستقیما به آب داخل شستشوکننده از طریق یک دیفیوزر مخصوص زده می‌شود. در زیر تصویر مربوط به این روش نیز نشان داده شده است:نحوه اعمال ازن-نفوذ ازن

این روش‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند مثلا در میزان ازن محلولی که ایجاد می‌کنند. در زیر نموداری از مقایسه دو روش بار ازن و نفوذ ازن در زمینه این پارامتر ازن محلول آمده است:

نموداری از مقایسه دو روش بار ازن و نفوذ ازن

منابع:

 The ozone laundry handbook, Rip G. Rice, Marc DeBrum, Dick Cardis, Cameron Tapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *